Tree of life
 
 
polski??????
filler2

Etapy i sposoby ochrony kasztanowców (ze szczególnym uwględnieniem szrotówka kasztanowcowiaczka)

Szrotówek kasztanowcowiaczek to niewielki motyl, który niedawno przybył do Polski, ale w zawrotnym tempie zainfekował znaczną część kasztanowca białego w Polsce. Rozwija się również na innych gatunkach kasztanowca, jaworach oraz klonach.

Główną przyczyną jego rozprzestrzeniania się w Europie jest przenoszenie motyli oraz liści z larwami przez transport samochodowy.

Cykl rozwojowy szkodnika: poczwarki zimują w opadłych liściach kasztanowców, a pierwsze dorosłe osobniki pojawiają się już pod koniec kwietnia. Larwy pierwszego stadium wgryzają się do wnętrza blaszki liściowej, gdzie odbywa się ich dalszy rozwój. Żerowiska owada osiągają długość 3-4 cm, są łatwo rozpoznawalne po beżowo-brązowym zabarwieniu liścia. Dorosłe gąsienice przepoczwarzają się we wnętrzu żerowiska.Silnie opanowane liście opadają. W jednym sezonie wykluwają się trzy pokolenia motyla, co oznacza 6 tys. poczwarek z jednego motyla, które przezimują w martwych liściach. W maju następnego roku rozpoczną kolejny atak na kasztanowce.

Krok 1. Obserwacja

Zwróćmy uwagę na:

1. stan liści (wiosna, lato, jesień),

2. wygląd pnia (cały rok),

3. zasolenie gleby wokół drzewa (po zimie),

4. obecność resztek zanieczyszczonego chemikaliami śniegu (wczesna wiosna),

5. wilgotność gleby (latem).

Korzenie drzewa muszą mieć swobodny dostęp do wody i powietrza, nie można zatem ich obmurowywać, okładać płytami chodnikowymi lub zalewać smołą.

Krok 2. Otoczenie kasztanowców opieką

Bardzo ważne jest, aby drzewa wesprzeć działaniami profilaktycznymi, będzie im łatwiej stawić opór szkodnikom. Po zimie należy usunąć zanieczyszczone chemikaliami resztki śniegu (osłabiają one system korzeniowy), zaś latem należy podlewać drzewa w czasie suszy, KASZTANOWCE LUBIĄ WILGOĆ.

Krok 3. Nawożenie

Raz w roku powinniśmy nakarmić każde drzewo. Wiosną dobrze jest wykonać gipsowanie gleby w dawce 0,25kg/m2, mieszając gips z wierzchnią warstwą gleby (UWAGA! NIE NISZCZMY PRZY TYM RUNA, KTÓRE STANOWI NATRUALNĄ OKRYWĘ KORZENI DRZEW), lub nawieźmy ją mineralnymi nawozami wieloskładnikowymi o przedłużonym działaniu.

Krok 4. Grabienie

TEN ZABIEG NALEŻY WYKONYWAĆ SYSTEMATYCZNIE PRZEZ CAŁY ROK (oprócz zimy), A ZGRABIONE LIŚCIE, GAŁĘZIE, KORĘ I INNE ELEMENTY POCHODZĄCE OD KASZTANOWCÓW, BEZWZGLĘDNIE NALEŻY SPALIĆ!!!

Krok 5. Zastawianie pułapek

Świetnym uzupełnieniem innych zabiegów ochronnych kasztanowców jest wieszanie na drzewie pułapek feromonowych. Zawierający feromon samicy owada oraz truciznę, od kwietnia do września odławia samce szrotówka, zmniejszając tym samym populację szkodnika.

Można również owinąć pnie folią z lepikiem wymieszanym z feromonami. Owady, które zimują w liściach, gdy wspinają się po drzewie, wchodzą na folię, przyklejają się i giną

Krok 6. Szczepienie

Jeśli stan drzewa jest zły, poddajmy je zabiegowi iniekcji. Endoterapia polega na wprowadzaniu do tkanek przewodzących drzew substancji owadobójczych i grzybobójczych. Rozchodzą się one wewnątrz pnia i dochodzą do liści, które stają się niejadalne dla gąsienic szrotówka kasztanowcowiaczka. Jednak tradycyjna iniekcja np. preparatem TREEX, ma swoje skutki uboczne. Iniekcje wykonywane za pomocą świdra Preslera wyrządzały wiele szkód w drzewostanie. Dotychczas stosowana metoda iniekcji polegała na wywierceniu w pniu otworów na głębokość 7 cm i wprowadzeniu do ich wnętrza preparatu. Drzewa wykazywały reakcje obronne - silne wycieki, a rany nie goiły się prawidłowo. Drewno wewnątrz pnia było infekowane przez pasożytnicze grzyby wnikające przez otwory po nawiertach. W związku z powyższym opracowano mniej inwazyjny sposób aplikacji dla drzewa ? MIKROINIEKCJĘ.

Krok 7. W ostateczności- opryski

Jeśli stan drzewa jest bardzo zły, a nie rośnie ono w gęstej zabudowie, wykonujemy opryski preparatami o różnym stężeniu środka aktywnego

PAMIĘTAJMY!

Wybór metody ochrony drzewa powinien być uzależniony od jego stanu i pory roku. Jeśli kasztanowiec jest w dobrym stanie, tzn. nie traci wszystkich liści i owocuje, pielęgnujmy go, dokładnie usuwajmy liście i zawieśmy pułapkę feromonową. Jeśli natomiast stan drzewa z roku na rok się pogarsza - liście opadają już w lipcu i nie widać śladu owoców, dopiero wtedy sięgnijmy po chemię. Metody chemiczne są zawsze metodami drastycznymi działającymi w sposób nieselektywny?.

prace przy drzewachHarmonogram pielęgnacji i doboru metod pomocy kasztanowcom

1.styczeń, luty, marzec- usuwanie resztek zasolonego śniegu

2. koniec marca do końca kwietnia- grabienie i utylizacja liści, gałęzi, odłamków kory, pozostałości po zimie

3. marzec- kwiecień- nawożenie gleby mineralnymi nawozami wieloskładnikowymi o przedłużonym działaniu, ewentualnie - gipsowanie gleby

4. koniec marca do połowy maja- zakładanie opasek z lekolepem i kapsułkami feromonowymi

5.koniec maja- usunięcie i utylizacja (spalenie) opasek

6.od kwietnia do początku lipcao- opryski preparatami chemicznymi w koronie

(TYLKO GDY STAN DRZEWA JEST BARDZO ZŁY!!!)

7. koniec lipca- pułapki feromonowe

8. lipiec- systematyczne grabienie i utylizacja liści

CAŁE LATO PODLEWANIE

9. od sierpnia do listopada- zintensyfikowane grabienie i utylizacja liści

 

Copyright © 2021 Pielęgnacja drzew-ekspertyzy dendrologiczne- wycinka drzew Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.

template:grafikeria.pl